Futbol

Stadyum Giriş Şartları ve Kovid – 19 Önlemleri

Kovid – 19 salgını ile birlikte günlük hayattaki her şey değişmeye başlamıştır. Bu değişimlerden bir tanesi de maçları izlemek için stadın yolunu tutan taraftarlardır. Türkiye Futbol Federasyonu ve Sağlık Bakanlığının ortak çalışmaları sonrasında stadyum giriş şartları ve kovid - 19 önlemleri ile alakalı bir dizi tedbirler alınmıştır.

Maça gitmek için Biletme.com üzerinden biletlerinizi satın alabilirsiniz. Yayınlanan genelge içerisinde maça giriş için öne çıkan detaylar şunlardır:

  • Korona virüs için Sağlık bakanlığı tarafından onaylanan aşılarını yaptırmış olan kişilerin öaça girişinde hiçbir sakınca yoktur.
  • Aşı olmamış veya Kovid – 19 atlatmamış olan kişilerin maça giriş saatinden önce en geç 48 saat içerisinde bir PCR testi yaptırmaları zorunludur.
  • Kovid – 19 atlatmış olan kişiler ise maçlardaki yerlerini alabilirler.

Buna göre statta maç keyfi yaşamak için yukarıdaki şartları yerine getirmeniz ve akabinde takımınızı desteklemeniz gerekir.

Kovid – 19 Gölgesinde Stadyuma Giriş Şartları

Stadyum giriş şartları ve kovid – 19 önlemleri ile gölgesinde 2021 – 2022 sezonu başlamıştır. Taraftarların takımlarını desteklemek için uzun bir aradan sonra yerini alabileceği karşılaşmalara bir dizi tedbirler de getirilmiştir. Bu tedbirler, sağlıklı bir toplum için şart koşulmuştur.

Ülkemizde yaşayan herkes Sağlık bakanlığı tarafından hazırlanan HES uygulamasını artık kullanmaya başlamıştır. AVM’ler, toplu taşıma araçları derken statlara giriş içinde insanların HES kodu göstermelerine gerek duyulmaktadır. Her ne kadar statlar yarı kapasitesine düşürülse dahi salgının önünü kesebilmek adına bu zorunlu olarak herkese uygulanmaktadır. Stada girebilmek için muhakkak HES kodu göstermeniz gerekmektedir.

Gelen zorunlu şartlar nedeniyle insanlarda bir takım sorular sormaya başlamıştır. Bunlar:

  • Kovid - 19 Geçirdim Maç İzleyebilir Miyim?

Evet. Kovid - 19 geçirdiyseniz eğer stattaki yerinizi alabilirsiniz. Aşı yaptırıp yaptırmadığınıza bakılmaksızın maçlara gidebilirsiniz. Ancak burada HES uygulamasını indirmeniz ve orada “risksiz” grup arasında olmanız gerekmektedir. Stada giriş yaparken bunu göstermeniz yeterlidir.

  • Aşı Olmadan Maç İzleyebilir Miyim?

Aşı yaptırmadıysanız eğer stada gitmeden önce muhakkak PCR testi yaptırmanız gerekmektedir. Maçın başlamasına 48 saat kala yaptıracağınız testin negatif çıkması durumunda maça gidebilirsiniz.

  • Yabancı Uyrukluyum Maça Gidebilir Miyim?

HES uygulamasına kayıtlıysanız sizler de maçlara gidebilirsiniz. Aşı olarak Sağlık bakanlığı tarafından yayınlanan listedeki gruplardan bir tanesini yaptırdıysanız eğer o zaman HES uygulaması vasıtası ile maçlara girebilirsiniz. Aksi halde PCR testi zorunluluğu bulunmaktadır.

Maçlara Giriş İçin HES Kodu Nasıl Alınır?

Akıllı cihazlarınızdan “HES” uygulamasını indirerek HES kodu alabilirsiniz. Bu uygulamaya kayıt yaptırmalı ve karşınızda çıkan sayfada HES kodu oluşturduktan sonra bu kodu QR kod şeklinde stada girerken görevliye okutmalısınız.

Stadyum giriş şartları ve kovid – 19 önlemleri kapsamında statların yarı yarıya dolu olması herkes için daha güvenlidir. Bu nedenle maske gibi kişisel koruyucu ve donanımlarınızı stada girerken muhakkak yanınızda bulundurmalı ve Biletme üzerinden biletlerinizi satın alarak stattaki yerinizi almalısınız.