Futbol

Pandemi Süresince Maça Giriş Kuralları

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından her yıl gelişen şartlar çerçevesinde maça giriş kuralları sürekli olarak güncellenmektedir. 2021 – 2022 yılında Kovid19 tedbirleri kapsamında da yeni kurallar belirlenmiştir. TFF tarafından açıklanan şartları sağlamayan kişilerin statlara alınması söz konusu dahi değildir.

Biletme.com üzerinden güvenle satın alacağınız biletler sonrasında stadın yolunu tutabilirsiniz. 2021 – 2022 sezonunda stadyumlara giriş şartları şu şekildedir:

  • Kovid – 19 Tedbirleri ile Stadyuma Nasıl Girilir?

Sağlık bakanlığı tarafından açıklanan aşı takvimine göre 2. aşısını yaptırma şartı taraftarlarda aranacaktır. Söz konusu aşıların yapılmasından itibaren 14 gün geçmesi zorunluluğu da bulunmaktadır.

Ancak yapılan açıklamada kovid 19 atlatmış olan kişilerin de statlara girebileceği belirtilmiştir. Hastalık sonrasındaki 180 gün boyunca taraftarların stada girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

  • Stadyuma Giriş Yaşı Kaçtır?

Sağlık bakanlığı tarafından 12 yaş altındaki çocukların stadyuma girmeden 48 saat önce muhakkak PCR testi yaptırması istenmektedir. Sağlık bakanlığı yaş sınırını değiştirme hakkına sahiptir.

  • Aşı Olmayanlar Stadyuma Girebilir Mi?

Stadyumlara girebilmek için aşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak statlara giriş yapmadan önceki 48 saat içerisinde PCR testi yapılması ve sonucun “negatif” çıkması zorunluluğu bulunur. PCR testi yaptırmayan kişiler veya bu testi beyan edemeyen kişiler statlara giremezler.

  • Yabancılar Maçlara Nasıl Girebilir?

Yabancı uyruklu kişiler de maçlara girerken aşı takvimlerini kontrol etmelidirler ve sağlık bakanlığına bu takvimi işletmelidirler. Yabancı uyruklu kişilerin HES uygulamasında kayıtlı olmaları ve bunu beyan edebilmeleri gerekir. Aksi halde maçlara giriş yapamazlar.

Bu tedbirler kapsamında stadyumlara giriş kuralları ile ilgili olarak herhangi bir problem bulunmuyorsa o zaman tribündeki yerlerinizi alabilirsiniz.

Maça Giriş Kuralları ve HES Uygulaması

HES sistemi, kovid 19 tedbirleri kapsamında insanları takip edebilmek için oluşturulmuş olan bir uygulamadır. Sistem içerisinde herkesin aşı durumunu, izolasyon sürecini takip edebileceği ekranlar vardır. Bu uygulama Sağlık bakanlığı tarafından oluşturulmuştur ve aşı takvimi buradan takip edilebilmektedir.

HES uygulamasını telefonlarınıza indirerek maçlara giriş yapmadan önce yetkililere karekod okutabilirsiniz. HES kodu okutmadan önce yapmanız gerekenler:

  • Uygulamanın ayar kısmına giriş yapmak

  • Risk, aşı ve hastalık durumu bilgilerini paylaşıma açık yapmak

  • Tamam diyerek uygulamada karekod açmak

Bu şekilde sizlerin bilgileri stat görevlileri tarafından okunabilir duruma gelecektir. Yeşil olarak gösterilen ve risksiz olarak tanımlanan sınıfta iseniz maçlara girişiniz esnasında herhangi bir sakınca yok demektir.

TFF tarafından alınan karar doğrultusunda stadyumların kapasitesi de %50 oranında azaltılmıştır. Bir stadın toplam kapasitesi 40.000 seyirci almaya müsait ise bu rakam 20.000 olarak sabit tutulmuştur. Hangi karşılaşma olursa olsun seyirci sayısı olarak bu rakam aşılamaz.

Maça giriş kuralları aynı zamanda Ziraat Türkiye kupası ve Şampiyonlar ligi, UEFA Avrupa ligi maçları için de geçerlidir. Dolayısı ile takımınızı desteklemek için yukarıdaki şartlara uyarak stattaki yerinizi alabilirsiniz.

Maça giriş için ihtiyacınız olan biletleri Biletme ile online olarak güvenle satın alabilirsiniz. Vaktinizin olmadığını biliyor ve sizlere saniyeler içerisinde bilet alma fırsatı sunuyoruz.